Днес повечето хора прекарват много време пред мониторите и не четат от хартиени носители , следователно книгите постепенно ще изчезнат. Тази теза, обсъждана от десетилетия, се ражда в началото на XXI век. Въпросът „Ще изяде ли мишката книжката?“ е тема от кандидат-студентски изпит по журналистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
До каква степен интернет ни погълна? Спря ли българинът да чете хартиени книги?
Официални данни от публичния портал на Националния статистически институт, които обхващат последните две десетилетия, показват какво се случва в схватката между хартиените и дигиталните букви у нас.
Неоспорим факт е, че процентът на хората, които поне веднъж седмично са в интернет расте, като повишението в рамките на последното десетилетие е огромно и засяга и по-ниско образованите хора.
Книгоиздаването в България достига връхна точка през 2018 г, следва спад по време на Ковид пандемията, но дори и тогава общият тираж на издадените книги се запазва по-висок, отколкото е бил преди 15 години.
По отношение на броя на издаваните заглавия ръстът е още по-сериозен и не спира дори по време на локдауна. Всеки, който има желание, пише. Читатели също има.
Какви са най-вероятните причини за това?
Ако се питаме какви са преимуществата при четене на хартиени книги, бихме могли да се доверим на мненията на невро-биолози и психолози от цял свят, които се обединяват в следните становища:
1. Историята се запомня по-добре, ако сме я прочели от хартиена книга.
Причина за това е фактът, че мозъкът ни се повлиява различно от допира до екрана на електронното устройство и до хартиените страници. Начинът на асимилиране е различен и е в полза на "старомодната" книга. Мозъкът възприема текста чрез разположението на страниците и на буквите върху страницата. Освен това, когато държим хартиена книга в ръцете си, усещаме дебелината и текстурата на материята и тази сетивност подпомага по-лесното запомняне на текста.
2. Електронните книги насърчават "четенето по диагонал".
Използвайки устройства, несъзнателно преглеждаме текста „отгоре-отгоре“. Този навик се вкоренява в нас и всеки път, когато четем от дисплей, мозъкът подсъзнателно възприема информацията от горния ляв ъгъл и бързо прехвърля съдържанието, докато стигне до края на страницата, а това затруднява адекватното възприемане.
3. Чувството за съпричастност, провокирано от впечатляваща история, е по-голямо, ако читателят е прочел текста на хартиен носител, отколкото в електронен вариант.
4. Четенето на художествена литература подобрява качеството на съня.
По този въпрос учените са категорични. Те уточняват, че е най-добре да четем хартиена книга час преди лягане. Така помагаме на мозъка да навлезе в зона на успокоение и по-голям комфорт (която е трудно постижима, ако четем текста на Kindel или смартфон).
Явно мишката не изяжда книжката, защото двете имат различни полета за изява.